Właściwości lecznicze miodu:

Miód odznacza się się właściwościami antybiotycznymi, przeciwzapalnymi, wykrztuśnymi i odnawiającymi. Udział cukrów prostych: glukozy i fruktozy decyduje o jego właściwościach wzmacniających.
Miód jest cennym produktem odżywczym, zwłaszcza dla ludzi wyczerpanym pracą fizyczną czy umysłową. Miód wchodzi w skład diety sportowców, alpinistów, czy płetwonurków. Cukry proste, zawarte w miodzie, biorą udział w detoksykacji, chronią przed działaniem zanieczyszczonego środowiska, osłabiają toksyczne działanie alkoholu nikotyny.
Obecna w miodzie acetylocholina oraz potas wzmacniają siłę skurczu i wydolności mięśnia sercowego. Składniki te hamują także miażdżycę, rozszerzają naczynia włosowate, obniżają ciśnienie krwi i poprawiają krążenie. Zawarta w miodzie cholina działa ochronnie na wątrobę oraz zwiększa wydzielenia żółci. Wpływa na układ oddechowy, ułatwiając odkrztuszanie. Korzystnie działa na nerki i drogi moczowe. Łagodzi dolegliwości żołądka i dwunastnicy, pobudza czynność wydzielniczą i motoryczną jelit, zwiększa wydzielanie soku jelitowego. Wpływa ona także pozytywnie na wątrobę i drogi żółciowe.

Miód przyspiesza gojenie się ran i przewlekłych owrzodzeń. Powoduje to enzym dodawany przez pszczoły do miodu oksydana glukozowa. Dzięki niej w miodzie jest stała ilość nadtlenku wodoru (wody utlenionej). Stosowanie okładów z miodu jest bezpieczne i skuteczne, oczyszcza rany, działa regenerująco, prowadzi do szybkiego ziarninowania i naskórkowania rany. Miód jest stosowany pomocniczo w schorzeniach błon śluzowych, w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i przeziębieniach, paradontozie i oraz schorzeniach jamy ustnej i dziąseł na tle grzybiczym (pleśniawki).

Miód nie sprzyja powstawaniu próchnicy!
Miód jest środkiem zapobiegawczym i leczniczym w niedokrwistości. Jony metali zawarte w miodzie stymulują produkcję czerwonych ciałek krwi i hemoglobiny. Likwiduje skutki stresów i przemęczenia.

Kuracje miodowe:
W szklance ciepłego mleka wymieszać 2 łyżeczki miodu i dodać odrobinę masła . Napój pić kilka razy dziennie przy nieżycie gardła i chrypce.
- Na bezsenność i ukojenie nerwów dobrze jest zjeść przed snem 1-2 łyżeczkim miodu.
- Jedzenie chleba z miodem zlecane jest przy zaparciach.
- Przy bólach stawów można stosować okład z płótna nasączonego miodem.